Emma and Theo

Avaleht / Linasest kangast riided. Miks valida linane?

Linasest kangast riided. Miks valida linane?

Linasest kangast riided. Miks valida linane?

09.06.2023
Linasest kangast riided. Miks valida linane?

Naturaalne materjal – me armastame seda!

Linane tekstiil on maailmas üks vanimaid ja selle ajalugu ulatub mitmete tuhandete aastate taha. Ka meile, eestlastele on see teada, tuntud ja omane materjal.

Linast kangast valmistatakse täiesti looduslikust toorainest - linataime kiududest.

See on  kindlasti suurim eelis keemiliste kiudude ees (näiteks polüester ja polüamiid), mis on valmistatud nafta baasil. Mida see täpsemalt tähendab, uurisin meie perekonda kuuluvalt keemikust vanaema Tiinalt.

Sisuliselt tähendab see, et võetakse nafta ja keemiliste protsesside tulemusel saadakse sellest polüamiid- või polüesterkiud. Sellest omakorda valmistatakse kangas. Kas Sa teadsid, et absoluutselt igast materjalist eraldub aineosakesi, mis võivad koguneda ja mõjutada meie organismi? Linataime kiududest valmistatud linane kangas meie organismi kuidagi ei kahjusta. Küll aga kandes pidevalt sünteetilisest kangast riideid, võivad sellest eralduvad aineosakesed kahjustada meie või meie tulevaste põlvede tervist.

Üks hea näide, miks tänapäeval ei kasutata enam alumiiniumpotte. Kui Sa terve elu keedad alumiiniumpotis süüa, siis sisuliselt „sööd“ Sa terve elu jooksul ära ühe väikese potikese.

Küsi endalt, kas eelistad, et Sind ja Sinu last embavad riided tulevad puhtast taastuvast loodusest nagu linane kangas või mittetaastuvast naftast (nagu näiteks polüester ja polüamiid)?

 

Linaste riiete praktilisus

Linast  kangast kasutatakse eriti suvel, kuna ta on hästi hingav ja reguleerib õhu liikumist keha ümber.

Võrreldes teiste materjalidega, on linane märkimisväärselt hingavam materjal ning tundub seljas jahedam. Seetõttu ka linasest kangast riideid kandes higistavad inimesed märkimisväärselt vähem kui puuvillast kandvad inimesed.

Kui linane kangas peakski märjaks saama, siis imab ta higi ja niiskuse endasse ja riideese ei tundu seljas olles ebamugav ega märg. Märjaks saades kuivab ta väga kiiresti.

Linane on väga tugev ja vastupidav materjal. Seetõttu tasub linastesse rõivastesse investeerida, kuna neid hoole ja armastusega hoides, kestavad nad kaua.

Paljud inimesed „kardavad“ linast kangast, kuna see on kortsuv. Teised aga armastavad seda ja peavad kortsumist linase kanga „võluks“ ja selle erilisuse üheks oluliseks osaks.

 

Keskkonnasõbralik materjal

Kui hoolid meid ümbritsevast keskkonnast, siis on hea teada, et loodulikud kangad valmistatakse taastuvast loodusvarast. Lina kasvab väga hästi ka kesistes tingimustes ja näiteks võrreldes puuvillaga on selle kasvatamiseks vaja oluliselt vähem vett.

Kui linased riided on aga siiski oma eluea ära elanud, siis ei tekita nad mingeid keskkonda kahjustavaid jäätmeid, kuna lina on biolagunev materjal.

Tänapäeval valmistatakse linast nii palju ilusaid, isikupäraseid ja omanäolisi rõivaid.

Naudi neid!


Triin

Emma and Theost

Meie linased riided